لطفا تاریخچه ای از زبان خود در خصوص مرکز کنترل ایران بیان بفرمایید:

بعد از اینکه شرکت هانیول در زمان انقلاب اسلامی دفتر خود را در ایران تعطیل کرد، شرکت مرکز کنترل ایران توسط بخش خصوصی در ایران تاسیس گردید. هم زمان طی مذاکره با شرکت هانیول، نمایندگی رسمی این شرکت در ایران به شرکت مرکز کنترل ایران واگذار گردید. به دلیل اینکه روند واردات پس از انقلاب و در میانه جنگ تحمیلی بسیار طولانی و مشکل گرفتن مجوز از مراحل متعدد وزارت بازرگانی دشوار بود (مراکز تهیه و توزیع الکتریک،الکترونیک و فلزات…..)، لذا تصمیم گرفته شد که تمام مراحل را این شرکت به عهده گیرد و اجناس (لوازم کنترل و ابزار دقیق)  مورد مصرف را خود وارد کند در نهایت به مشتریان عرضه نماید. قبل از انقلاب اسلامی مصرف کنندها  به راحتی اجناس مذکور را به کشور وارد می کردند ولی بعد از انقلاب با مشکلات عدیده ای روبه رو شدند. در نتیجه اقدامات این شرکت به منظور تسهیل در کار آنها مورد استقبال پیمانکاران و مشتریان این نوع کالاها قرار گرفت که این روش تا کنون ادامه دارد .

در اوایل دهه 70 شمسی سیستم های BMS مورد توجه فعالان صنعت ساختمان مناسب جهت کاربرد در شاخه ی ساختمان های بلند مرتبه قرار گرفت.  از جمله بیمارستان ها، مراکز اداری، دولتی و شخصی نظیر کتابخانه ملی ایران، ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی و سالن اجلاس سران و مراکز تجاری بزرگ و غیره.

گسترش ساختمان های بلند مرتبه و عظیم نیاز به بکارگیری سیستم های BMS را ایجاب می کرد از این رو کم کم و با گذر زمان و استقبال روزافزون ساختمانهای بلند مرتبه، مهندسین مشاور نیز شروع به استفاده از این سیستم ها در طراحی های خود نمودند. همین موضوع زمینه ساز گردید تا شرکت مرکز کنترل ایران و سایر شرکت های هم ردیف در این زمینه فعالیت نموده و راه حلهای BMS را در زمره محصولات  خود اضافه نمایند و استراتژی شرکت از تامین کالا و نصب و راه اندازی به ارائه ی راه حل، تامین کالا و ارائه خدمات نصب و راه اندازی تغییر یافت.  چراکه پیمانکاران این رشته علاوه بر خرید این محصولات، خدمات نصب، راه اندازی و پشتیبانی این سیستم ها را از فروشنده درخواست داشتند.

مشاوره BMS

 

آیا کشور ایران پتانسیل کافی برای فعالیت شرکت های  BMS را دارد؟

مسلما با گسترش روز افزون علم و آشنایی بیشتر مردم با فن آوری های روز دنیا، صرفه جویی درمصرف انرژی ، ایجاد آسایش و استفاده از سایر امکانات باعث در اولویت قرار گرفتن این صنعت شده است و در نهایت ایجاب می کند که ساختمان های بلند مرتبه به تجهیزات هوشمند مجهز شوند. همچنین BMS در صنعت تاسیسات کشور هم از این قضیه مستثنا نشد و جامعه ی مهندسین مشاور و پیمانکاران به هوشمند سازی تجهیزات تاسیسات و تهویه مطبوع روی آوردند.

 

چه مشکلاتی بر سر راه توسعه هوشمند سازی و BMS در بازار وجود دارد؟

عدم آگاهی مردم از این صنعت و همچنین کسانی که در امر ساختمان و تجهیزات ساختمانی فعالیت دارند باعث می شود تا مزایای استفاده از BMS کمتر به چشم آید و ناشناخته بماند. از طرفی دیگر وجود تحریم هایی که از طرف کشورهای صادر کننده تجهیزات اعمال می شود مهم ترین موانع توسعه BMS در بازار ایران می باشد.

 

چرا به نظر اقشار مختلف جامعه ،هوشمندسازی امری تجملی و فانتزی است؟

خیر. این امر به هیچ وجه تجملی نیست. مهم ترین هدف هوشمند سازی ساختمان ها علاوه بر  صرفه جویی در هزینه ها و مصرف انواع انرژی ، ایجاد امکانات بیشتر برای آسایش افراد می باشد به همین دلیل هزینه ای که صرف خرید تجهیزات، نصب و راه اندازی BMS می شود در طی دوره ای مشخص، جبران سرمایه گزاری و هزینه برگشت آن را فراهم می سازد. پس مسلما این مسئله نمی تواند امری تجملی باشد.

 

آینده صنعت BMS را چگونه ارزیابی می کنید؟

آینده درخشانی در انتظار صنعت BMS است به این دلیل که با توجه به سرمایه گزاری که صرف ساخت و ساز ساختمان ها و همچنین نگهداری تاسیسات و موتور خانه ها می شود، همه پیمانکاران و کسانی که در صنعت ساختمان فعالیت می کنند ملزم هستند که برای صرفه جویی در مصرف انواع انرژی، آسایش بیشتر ساکنان، سهولت دسترسی به امکانات و به حداقل رساندن هزینه ها از صنعت BMSاستفاده کنند. در جوامع پیشرفته علاوه بر ساختمان های بزرگ در خانه های کوچک نیز سعی در هوشمند سازی شده است.

 

جامعه مشاوران و پیمانکاران تا چه اندازه با صنعت BMS و هوشمند سازی آشنا هستند؟و از این صنعت استقبال می کنند؟

با ورود این صنعت به ایران و استقبال روز افزون آن توسط جامعه مهندسی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ملزم شدند تا بیشتر با این صنعت که روز به روزدر حال پیشرفت است، آشنا شوند و در این زمینه مطالعه داشته باشند. همچنین وجود اینترنت ، شبکه های اطلاع رسانی و کلاس های آموزشی که در این زمینه برگزار می شود بستر مناسبی را برای پرورش و رشد متخصصان BMS و هوشمند سازی ساختمان فراهم کرده است.

 

اهداف هوشمند سازی ساختمان چیست؟

مثال ساده ای که در این زمینه می توان تشریح کرد این است که چگونه یک فرد از امکانات هوشمند گوشی موبایل بهره می برد و استفاده از یک گوشی پیشرفته سهولت در انجام کارها و دسترسی به امکانات بیشتر را برای او فراهم می کند. این مسئله در صنعت ساختمان نیز صادق است، هوشمند سازی فقط کنترل سرمایش و گرمایش ساختمان نیست، بلکه به معنی سیستم مدیریت ساختمان (Building Management System) است که شامل، حفاظت (Security)، ایمنی(Life Safety)، ارتباطات (Communication)،
سرمایش گرمایش (heating & cooling) و… می باشد . هدف اصلی سیستم مدیریت ساختمان صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن و همچنین ایجاد امکانات رفاهی لازم برای ساکنان ساختمان با توجه به نوع کاربری به صورت جامع و گسترده و سهولت استفاده و کنترل آنها است.

 

برندهای متعدد و فعال در ایران چه تفاوت هایی با هم داشته و آیا از نظر ساختاری تفاوت قابل توجهی بین این برند ها وجود دارد؟

تفاوت محصولات برندهای مختلف به کیفیت آنها، سابقه شرکت تولید کننده و توزیع کننده، امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می دهد و همچنین به روز بودن آنها می باشد. برند های معتبر بین المللی که در ایران فعالیت می کند با هم تفاوت قابل توجهی ندارند و تفاوت اصلی در ارائه راه حل های متنوع و خدمات فنی و مهندسی می باشد.

 

با توجه به این خدمات، احتمالا برای هوشمند سازی می بایست بهای زیادی پرداخت کرد؟

مسلما  هزینه های مربوط به هوشمند سازی نسبت به هزینه هایی که برای ساخت و ساز یک ساختمان انجام می شود بسیار ناچیز است. بطور مثال هزینه هایی که برای سنگ فرش کف یک ساختمان 15 طبقه می شود بیشتر از هزینه هوشمند سازی در آن ساختمان است. این در حالی است که با انجام BMS در ساختمان، سرمایه گزاری که برای این منظور انجام شده است به مرور زمان جبران می گردد.

 

بهترین زمان در ساخت ساختمان برای هوشمند سازی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای این کار موقعی است که نقشه ساختمان توسط آرشیتکت طراحی و با همکاری مهندسین مشاور در زمینه BMS محل قرار گیری کلیه تجهیزات تعیین می گردد. به طور کلی همه مواردی که قرار است در یک ساختمان اجرا شود باید در نقشه اولیه لحاظ شود تا از دوباره کاری و دستکاری ساختمان جلوگیری شود.

 

لطفا در مورد پشتیبانی خدمات توضیح دهید:

مهمترین موردی که شرکت ها را نسبت به هم متمایز می کند نحوه پشتیبانی خدمات پس از فروش و اجرای آن است.که باید توسط نمایندگی رسمی این محصولات انجام پذیرد.

 

تاثیر تحریم های ایجاد شده بر شرکت هایی که در زمینه صنعت هوشمند سازی در ایران فعالیت می کنند چگونه بوده است؟

تا کنون که بی تاثیر نبوده است. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارند با مشکل تامین اجناس خود روبرو شدند و به دلیل اینکه  قیمت ارز ثابت نیست و روبه افزایش است به تبع قیمت این محصولات نیز با قیمت ارز نوسان دارد.