فناوری اطلاعات حوزه ی مراقبت های بهداشتی در طول زمان به بلوغ قابل توجهی رسیده است و از یک سری از برنامه ها و سیستم های مجزا به شبکه ای یکپارچه از راه حل های متصل به بیمارستان ها تبدیل شده است که مراکز درمانی را قادر می سازد تا ایمن تر و کارآمدتر فعالیت کنند.

با وجود فناوری های نوین، بیمارستان های مدرن را می توان برای مقابله با چالش های بهداشتی مانند توان عملیاتی مراکز، کاهش عفونت، تجربه بیماران و ایجاد محیط های مناسب و ایمن تر مجهز کرد.

  1. نقاط ضعف مراقبت های بهداشتی

هانیول و ساخت بیمارستان متصل آینده

مانند سایر بخش های اصلی صنعت، بخش مراقبت های بهداشتی نیز در حال گذار از دوره ی طولانی تغییر در حوزه ی فناوری اطلاعات است و بیمارستان ها از پیشرفت های فناوری بسیار بهره برده اند. فرآیندها و فناوری های دیجیتال این پتانسیل را دارند که بخشی از مشکلات و نقطه ضعف های متداول بیمارستان ها را که هم اکنون با آنها دست و پنجه نرم می کنند کاهش دهند. این نقطه ضعف ها شامل موارد زیر است:

بهینه سازی توان عملیاتی

برای به حداکثر رساندن فرایند خدمات ضروری پزشکی مانند انواع جراحی ها، عکسبرداری ها و سایر فعالیت های پزشکی نیاز به بهینه سازی توان عملیاتی وجود دارد. همچنین فرایندهای روزانه مانند مدیریت تخت ها، جابجایی بیماران و بهداشت اتاق ها نیز شامل این موارد می شوند. با این حال، توان عملیاتی کم یا ناکارآمد بر درآمد، سودآوری، استفاده از منابع، رضایت بیمار و شهرت بیمارستان تأثیر منفی می‌گذارد.

درآمدزایی

اخیرا به دلیل گسترش بیماری کووید 19، تقاضا برای خدمات بیمارستانی حیاتی در سراسر جهان به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. این موضوع باعث شده است تا خدماتی که فوریت کمتری دارند، مورد توجه قرار نگیرند که منجر به کاهش جراحی های انتخابی و سایر خدمات درآمدزا شده است. برای جبران این کاهش درآمد، مراکز پزشکی باید منابع درآمدی جایگزین و روش های صرفه جویی در هزینه ها را بیابند.

محیط های پاکیزه تر

ضدعفونی کردن محیط و پاکیزه نگه داشتن آن به دلیل گسترش عفونت، یکی دیگر از مسائلی است که مراکز درمانی و بیمارستان ها با آن مواجهند و فشار مضاعفی بر آنها وارد می شود. پاکیزگی و ضدعفونی کردن بیمارستان ها به معنای نظارت و حفظ عوامل کیفیت محیطی مانند جریان هوا، فشار و کیفیت هوا است که می توان از طریق فرآیندهایی مانند فیلتر کردن ذرات و عوامل بیماری زا توسط تهویه مطبوع به آن دست یافت.

کاهش عفونت

نیاز به کاهش عفونت در بیمارستان ها شامل عفونت های مرتبط با مراقبت های بهداشتی و عفونت های محل جراحی بسیار ضروری به نظر می رسد. این مسئله باعث افزایش قابل توجه هزینه ها شده است. رعایت بهداشت دست ها، استرلیزه کردن ابزار و نظارت دائمی بر کیفیت محیط از جمله روش هایی است که می تواند به کاهش عفونت کمک کند.

تجربه بیمار

افزایش رضایتمندی بیماران و کارکنان از مهمترین اولویت های مراکز بهداشتی مدرن است. این رضایتمندی را می توان با کاهش نرخ پذیرش مجدد بیمار و توانمندسازی کارکنان برای بهره وری و کارآمدی بیشتر بدست آورد. بهبود رضایت می تواند بر کل مرکز درمانی تاثیر مثبت بگذارد.

ایمنی و امنیت

یکی از مهمترین اولویت های مراکز بیمارستانی، بهبود و توجه به سطح ایمنی و امنیت است. ایجاد محیط های ایمن تر و مطمئن تر در بیمارستان ها به ویژه در شرایط کنونی که نرخ بالای آلودگی و تهدیدات امنیتی برای سازمان ها وجود دارد. همچنین تهدیدات سایبری نیز همیشه به عنوان یک خطر بالقوه مطرح بوده است. تحقیقات شرکت IBM نشان می دهد که نقض داده های حوزه مراقبت های بهداشتی به طور متوسط در سال 2020 به شرکت ها 7.13 میلیون دلار خسارت وارد کرده است که نسبت به سال قبل از آن 10% افزایش داشته است.

یکی دیگر از مولفه های ایمنی برای بیمارستان ها، سیستم یکپارچه ایمنی آتش نشانی است. این سیستم ها برای اعلام هشدارهای لازم هنگام حوادث در مراکز درمانی بسیار مهم هستند. مهمترین عامل، تشخیص زودهنگام است تا از عواقب ناخوشایندی مانند تخلیه تعداد زیادی از بیماران و افراد آسیب پذیر پیشگیری شود.

تعداد ریسک ‌هایی که بیمارستان ها و مراکر درمانی با آن رو به رو هستند بسیار زیاد است، اما با راه‌حل‌ ها، سیستم‌ ها و فرآیندهای فناوری مناسب، می ‌توان بر همه این حوزه ‌ها تأثیر مثبت گذاشت.

  1. بیمارستان های متصل

هانیول و ساخت بیمارستان متصل آینده

فناوری اطلاعات حوزه ی مراقبت های بهداشتی هنوز راه درازی برای بلوغ خود در بیمارستان ها و کلینیک های درمانی در پیش دارد. استفاده و قابلیت مدیریت سیستم، نحوه کار پلتفرم ها و برنامه های مختلف با یکدیگر از جمله مواردی است که گام های بسیار خوبی در آنها برداشته شده است.

روند رو به رشدی به سمت ادغام سیستم‌ های بیمارستانی با یکدیگر وجود دارد: یکپارچه ‌سازی فن‌آوری های مستقل و سیستم‌ های مدیریت پزشکی، تجاری و ساختمانی مانند سیستم های تهویه مطبوع و مدیریت تاسیسات و گردآوری آنها در یک شبکه همگرا.

دگرگونی و ارتقای بیمارستان های متصل در درجه ی اول باید در مورد افراد، فرایندها و مشارکت ها انجام شود. استراتژی سازمانی بیمارستان ها باید با هدف استفاده از فناوری به عنوان یک ابزار توانمندسازی پیاده شود. از مزایای این کار می توان به بهبود کارآیی اشاره کرد که باعث اثربخشی عملیاتی بیشتر، بهینه سازی جریان کار، توانایی نظارت مرکزی و مدیریت چندین فرآیند مختلف اشاره کرد.

دیگر مزیت آن در بخش مالی است. بیمارستان ‌های متصل می ‌توانند از پلتفرم فناوری یکپارچه خود برای ایجاد درآمد و کنترل هزینه ها استفاده کنند.

مزیت سوم آن است که با ادغام حوزه های فناوری، بیمارستان ها امکان می یابند تا شرایطی را برای بهبود تجربه ی بیماران و افزایش رضایت کارکنان با استفاده از نوآوری هایی همچون پورتال های سلف سرویس و اپلیکیشن های تلفن همراه فراهم کنند.

بیمارستان‌ها می ‌توانند با یکپارچه‌ سازی سیستم‌ های تجاری، بالینی و صورت‌ حساب خود، و با افزودن تجزیه و تحلیل داده‌ ها، خدمات بهبود یافته با هوش مصنوعی، داشبوردها و اتوماسیونی که امکان اتصال فرآیندهای پشت صحنه را فراهم می کنند، سطوح عملکردی فراتری را تجربه کنند.

برای دستیابی به این مزایا، اکوسیستم وسیعی از برنامه ‌ها و راه‌ حل‌ های مراقبت ‌های بهداشتی مانند اکوسیستم هانیول و شرکای آن در دسترس متخصصان فناوری مراقبت ‌های بهداشتی قرار دارد که راه‌ حل ‌های آن ‌ها می‌ تواند در پلتفرم بیمارستان متصل به سیستم هانیول ادغام شود.

بنابراین با یکپارچه سازی سیستم‌ ها در سراسر مراکز، بیمارستان ‌ها می ‌توانند چرخه های کاری کارآمدتری ایجاد کنند و از مواردی استفاده کنند که کارایی عملیاتی و رضایت بیمار را افزایش می ‌دهد.

  1. پلتفرم یکپارچه

هانیول و ساخت بیمارستان متصل آینده

کمپانی هانیول یک پلتفرم فناوری یکپارچه و امن سایبری برای حوزه ی مراقبت های بهداشتی طراحی کرده است. این پلتفرم، یک رابط کاربری بصری در تمامی بخش های متعدد حوزه های فناوری ارائه می دهد و با استفاده از استانداردهای باز ساخته شده است.

این پلتفرم امکانی فراهم می سازد تا با اکوسیستمی از برنامه ‌های بیمارستانی تخصصی از سایر ارائه‌دهندگان که برای رسیدگی به مسائل مربوط به توان عملیاتی، ایمنی و امنیت، کاهش عفونت و رضایت بیمار طراحی شده‌اند، ادغام شود.

این پلتفرم با اتصال از طریق زیرساخت شبکه ی موسسات مراقبت های بهداشتی با استفاده از درگاه خدمات سازمانی کار می کند. پلتفرم متن باز هانیول امکان توسعه برنامه های کاربردی تخصصی را فراهم می کند و قادر است تا به بیش از 600 راه حل مورد استفاده، متصل شود. از جمله این راه حل ها و خدمات می توان به خدمات مکان یابی بلادرنگ، دستگاه های تلفن همراه، تماس پرستار، کنترل دسترسی امنیتی گرمایش، تهویه هوا و تهویه مطبوع و همچنین سیستم های ایمنی آتش نشانی و جانی اشاره کرد.

بیمارستان ها می توانند به جای جایگزینی مسیر، از سرمایه‌گذاری موجود خود در زیرساخت ‌ها و ادغام آن با سیستم هوشمند هانیول استفاده کنند. به این معنی که دیگر مجبور نیستند با یک سیستم یکپارچه جدید از نو شروع کنند.

در نتیجه، آنها می توانند به تدریج به بلوغ فناوری برسند و در طول زمان عملکردهای جدیدی را اضافه کنند. این امر، سازمان را قادر می‌ سازد تا زیرساخت مراقبت ‌های بهداشتی دیجیتال خود را به تدریج توسعه دهد و در عین حال از هر مورد جدیدی که پیدا می شود استفاده عملی کند و کارایی فرآیند، صرفه‌جویی و بازگشت سرمایه را بهبود بخشد.

در زیر با 3 روش عملی نشان می دهیم که چگونه یک رویکرد یکپارچه می تواند در محیط بیمارستان تفاوت ایجاد کند.

عملیات های تسهیل کننده

از منظر عملیات های تسهیل گر، ادغام کنترل‌ ها و استراتژی‌ های HVAC در اکوسیستم فناوری گسترده ‌تر بیمارستان ها، کمک می‌کند تا الزامات دستورالعمل های مراقبت‌ های بهداشتی در حال ظهور را برآورده کنند. این موارد شامل توصیه‌ های جدید آیروسل های عفونی برای تهویه ی هوای بیشتر در ساعت، استفاده از تهویه کنترل‌شده با فشار جهت ‌دار، و نیاز به بهبود استراتژی ‌های کنترل تهویه فضای خالی است.

با توجه به اعلام سازمان صنعت تهویه مطبوع ASHRAE، خطر گسترش پاتوژن ها و تعداد افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، می تواند به طور مثبت یا منفی تحت تأثیر الگوهای جریان هوا در یک فضا و سیستم های HVAC و تهویه محلی قرار گیرد. بنابراین، داشتن ابزاری برای کنترل هوشمند سطوح مختلف HVAC در سراسر یک مرکز سالم تر شدن محیط بیمارستان کمک می کند و آن را تبدیل به بیمارستانی می کند که در مورد کیفیت هوا فعال و سازگار است.

امنیت

یک زیرساخت بیمارستانی یکپارچه می تواند باعث بهبود ایمنی بیماران و کارکنان شود. به عنوان مثال، برنامه ‌هایی را می‌توان به شبکه اضافه کرد که به پیشگیری از خطر سقوط، رفتار تند کارکنان، ربودن نوزاد، امنیت و حفظ دارایی‌ ها، سرگردانی بیمار و تشخیص آتش‌سوزی می‌ پردازند. با دسترسی به داشبوردها و کنترل های متمرکز، مدیران و پرسنل امنیتی اطلاعات مورد نیاز خود را در دست دارند تا بتوانند به سرعت خطرات را کاهش دهند. به عنوان مثال با قفل کردن مناطق خاص و محافظت از بیماران، کارکنان، دارایی ها و تجهیزات.

نتایج بیمار

مورد سوم اینکه یک پلتفرم یکپارچه می تواند به راحتی بیماران کمک کند. برای مثال با کاهش نرخ پذیرش مجدد او با ارائه آموزش ها و نکات لازم و همچنین فراهم آوردن خدمات سلف سرویس. با ادغام پرونده الکترونیکی پزشکی بیماران و تجزیه و تحلیل ها لازم، پزشکان و پرستاران می توانند در زمان درست، تصمیم گیری صحیحی داشته باشند و کارایی را افزایش دهند.

  1. از انطباق تا بازدهی

هانیول و ساخت بیمارستان متصل آینده

یکی دیگر از مزایای بهره مندی از یک راه حل بیمارستانی متصل آن است که سازمان ها با کمک آن می توانند از سیستم هایی که بر انطباق تمرکز دارند اما بازگشت سرمایه ی کمی ارائه می دهند فاصله گرفته و به سمت سیستم هایی بروند که نرخ بازگشت سرمایه (ROI)، رضایت بیماران و فرصت های درآمدزایی بهتری را ارائه می دهند.

گردش های کار بالینی و RTLS نمونه هایی از موارد استفاده این سیستم هستند که بیمارستان ها در آنها بر روی برآورده کردن الزامات انطباق خود از طریق سرمایه گذاری بر روی فناوری تمرکز می کنند. این راهکارها بازدهی کمی دارند چرا که این سیستم ‌ها فقط در مواقع اضطراری مانند اجبار کارکنان، محافظت از نوزادان و سرگردانی بیماران استفاده می‌شوند.

در مقابل، استفاده از یک پلتفرم یکپارچه می تواند با استفاده از فناوری خود به سازمان ها کمک کند تا تراز مالی مثبت تری را برای خود بدست آورند و فعالیت هایی را توسعه دهند که نرخ بازگشت سرمایه ی آن، بهره وری کارکنان، رضایت بیماران و در نتیجه درآمد و سودآوری سازمان بالاتر باشد. از نمونه‌ های خوب می توان به بهداشت دست و ردیابی تماس اشاره کرد که می‌تواند ایمنی بیمار را بهبود بخشد، و هماهنگ‌سازی OR، ER و تصویربرداری تشخیصی را که می‌تواند مستقیما بر توان عملیاتی و در نتیجه بر درآمد تأثیر بگذارد، اشاره کرد.

اتاق های عملیات (OR) کارآمد

با در نظر گرفتن ارکستراسیون OR، به عنوان بخشی از راه حل بیمارستان های متصل هانیول، این امکان برای مراکز درمانی فراهم می شود تا با بهبود شروع به موقع فرآیند جراحی، پسماندهای جراحی خود را کاهش دهند. روش کار این پلتفرم، یکپارچه‌ سازی برچسب‌ گذاری های RTLS، هم برای دارایی‌ های انسانی و هم برای دارایی ‌های فیزیکی با استفاده از RFID، و سیستم پرونده الکترونیکی پزشکی است، تا تأیید کند که تمام تجهیزات مورد نیاز در OR برای جراحی برنامه‌ریزی‌شده است. سپس سیستم تأیید می‌ کند که بیمار در مرحله پیش عمل جراحی قرار دارد و آماده انتقال به داخل OR است.

این سیستم در مرحله بعد، یک اعلان خودکار از طریق یک برنامه تلفن همراه ارسال می کند تا تأیید کند که تنظیمات پیش از عملیات برای OR انجام شده است. سپس بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد. پرستار با استفاده از اپلیکیشن خود به سیستم اطلاع می‌دهد که عمل جراحی کامل شده است، و خدمات محیطی به منظور آماده ‌سازی OR برای جراحی بعدی فراهم می شود. این امر باعث می ‌شود تا گردش کار سریع ‌تر انجام شود.

سپس OR برای جراحی بعدی آماده می شود و یک اعلان از طریق برنامه تلفن همراه ارسال و پیگیری می شود. تیم جراحی از مورد بعدی مطلع می شود و OR یک بار دیگر آماده جراحی است. علاوه بر این، ارکستراسیون OR می تواند از تجزیه و تحلیل سیستم برای به روزرسانی مدل زمان بندی OR به منظور بهینه سازی استفاده از آن بهره گیرد.

بهبود بهداشت دست

بهداشت دست فرآیند دیگری است که با فناوری متصل می توان به نتایج بهتری دست یافت. این موضوع یک راه‌ حل شبکه ‌ای است که از نشان‌ های RTLS و توزیع ‌کننده‌ های متصل برای زمانی که کارکنان پرستاری و بالینی از دستگاه‌ های پخش‌ کننده دستی برای ورود به سیستم استفاده می‌کنند، بهره می برد و در صورت فراموش کردن به آنها هشدار می‌دهد. این راه حل تاثیر مثبتی بر توان عملیاتی، کاهش عفونت و رضایت بیمار تأثیر می گذارد.

بهینه سازی سیستم HVAC

هانیول و ساخت بیمارستان متصل آینده

پلتفرم یکپارچه مراقبت های بهداشتی هانیول همچنین می تواند سیستم HVAC بیمارستان را بهینه کند، که برای OR و سایر فضاهای مراقبت های ویژه مانند ICU مفید است. این سیستم شرایط محیطی از پیش تعریف شده مورد نیاز را برای انواع مختلف جراحی، ترجیحات پزشک یا حتی موقعیت ‌های پرخطر کد آبی ایجاد می‌کند. این تنظیمات به سیستم مدیریت ساختمان (BMS) سیستم اطلاعات بیمارستان (HIS) و سیستم های برنامه ریزی OR مرتبط هستند.

به عنوان مثال، در یک OR، یک صفحه نمایش دیجیتال شرایط OR را برای تیم جراحی، پیشگیری از عفونت و تسهیلات، مانند دما، رطوبت نسبی، تخت های اشغال شده، تعداد ذرات، فشار اتاق و تغییرات هوا به تصویر می‌کشد. در همین حال، سیستم BMS شرایط OR را برای گزارش‌ دهی مداوم و اهداف انطباق ردیابی می‌کند. و هنگامی که OR استفاده نمی شود، سیستم HVAC به حالت آماده به کار تنظیم شده خود درمی آید تا در مصرف برق و منابع صرفه جویی کند و برای رویداد جراحی بعدی در حالی که کیفیت محیط را زیر نظر دارد آماده شود.

همکاری با هانیول

رویکرد هانیول برای ساخت بیمارستان های متصل در آینده، شروع کار با تعیین اهداف استراتژیک، برنامه عملیاتی سالانه و دستاوردهای هدف هر مشتری است. متدولوژی هانیول متمرکز بر بیمار و کارکنان و مبتنی بر تجربه است و برای درک نیازهای حیاتی بیمارستان و برای استفاده های خاص طراحی شده است تا فناوری مورد نیاز برای به نتیجه رساندن بهبودها را فراهم کند.

هانیول رویکردی مشارکتی، مشاوره ‌ای و انعطاف‌پذیر را اتخاذ کرده است و از نزدیک با سازمان ها همکاری می ‌کند تا موارد استفاده فردی را اولویت ‌بندی کند و با ترکیب بهترین فناوری یا عملکرد برای آن، بالاترین اولویت ‌ها را تریاژ کند.

در نتیجه، با پلتفرم فناوری یکپارچه هانیول برای مراقبت ‌های بهداشتی، بیمارستان ‌ها و کلینیک‌ ها می ‌توانند سالم‌ تر، ایمن‌ تر، کارآمدتر و سودآورتر شوند و زیرساخت فناوری اطلاعات برای آینده آماده شود. و اینگونه است که شما بیمارستان متصل آینده را می سازید.