موج نو صنعت اتوماسیون ساختمان-انقلاب متن باز (Open Source Revolution)

یکی از ارزش‌های اصلی شرکت مرکز کنترل ایران (مکا) پیشرو بودن در صنعت اتوماسیون ساختمان است. از تغییر و فن‌آوری‌های نو نمی‌هراسیم بلکه آن‌ها را بررسی و انتخاب می‌کنیم. در اغلب مواقع انسان میل به سکون و عدم تغییر شرایط موجود دارد ولی جایگاه چندین ساله‌ی مرکز کنترل ایران (مکا)ثابت نموده است که همیشه با آغوش باز به استقبال تغییر رفته‌ایم و هر فن‌آوری و تجهیز جدید را با شرایط کشورمان تطبیق داده ایم و از آن به بهترین نحو استفاده نموده‌ایم. در این مصاحبه با مهندس بهروز حیدرزاده ،کارشناس برق دارای سابقه فعالیت در حوزه‌های فروش، طراحی، اجرا و نگهداری سیستم‌های کنترلی و برنامه نویسی کنترلرهای هانیول در شرکت مرکز کنترل ایران می‌باشند به گفتگو نشسته‌ایم تا در خصوص نوعی جدید از کنترلرهای ارائه شده توسط این شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

لطف کنید در مورد شرکت Easy IO  و تولیدات این شرکت مختصری توضیح دهید:

شرکتEasy IO  ارائه دهنده محصولات هوشمند سازی ساختمان است که در کشور هلند فعالیت می‌کند. البته اگر بخواهیم در مورد این شرکت بیشتر توضیح دهیم و تفاوت این شرکت با سایر شرکت‌هایی که در زمینه هوشمند سازی ساختمان فعالیت می‌کنند بدانیم. ابتدا باید بدانیم که کنترلرها چگونه کار می‌کنند ؟

تمام محصولات کنترلی و سنسورها که دیتا های محیط را گرفته و تحت شبکه به اشتراک می‌گذارند در قالب نرم افزاری که این سیستم را یکپارچه، پیکربندی و مدیریت کرده عمل می‌کنند. برای اینکه بتوانیم از کنترلرها استفاده کنیم باید نرم افزار یا سخت افزاری با ویژگی پردازش دیتاهایی که بین این محصولات رد بدل می‌شوند، استفاده شود. در پروژه هایی که پیمانکاران از این محصولات استفاده می‌کنند علاوه بر پرداخت هزینه محصولات باید هزینه‌ی زیادی برای خرید لایسنس این نرم افزار بپردازند تا بتوانند تغییراتی حتی کوچک در سیستم ایجاد کنند که عمدتا به دلیل هزینه بالا و نبود دانش کافی همواره از این امر صرف نظر می‌کنند.

از همین رو برخی شرکت‌ها که در زمینه هوشمند سازی ساختمان فعالیت دارند سعی در کمتر کردن هزینه راه اندازی پروژه های اجرایی  خود کردند تا بتوانند با استفاده از این روش به بهبود بازار فروش محصولات خود بپردازند. شرکت Easy IO برای راه اندازی کنترلرهای خود از نرم افزاری به نام Cpt tools استفاده می‌کند که به صورت Open source  (لایه باز) و رایگان در اختیار کاربران قرارداده تا هزینه نصب و راه اندازی را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

نرم افزار Cpt tools از محیط برنامه نویسی Frame work Sedona بهره می‌گیرد که قبلا تحت نرم افزار Niagara Workbench شرکت Tridium برای تجهیزات محدود به عنوان  Mini Niagaraساخته شده است .شرکت Easy IO این نرم افزار را تحت عنوان Cpt tools به منظور بهره برداری از محصولات کنترلی خود مورد استفاده قرار داده است. محیط برنامه نویسی Sedona این قابلیت را به کاربران خود می‌دهد تا با طراحی کردن ماکروهای جدید در آن، نرم افزار را گسترش دهند.

آیا از محصولات Easy IO  در پروژه های اجرایی در ایران استفاده شده است؟

خیر- هنوز به طور رسمی در هیچ پروژه ای از این محصولات استفاده نشده است.

آیا سایر شرکت ها می توانند نرم افزار خود را به صورت Open source در اختیار کاربران قرار دهند یا اینکه محصولات را با محیط Sedona  تطبیق دهند؟

بله می‌توانند به صورت Open source نرم افزار خود را ارائه دهند ولی این کار برای این شرکت ها مقرون به صرفه نیست. اینکه این شرکت‌ها بتوانند محصولات خود را با محیط Sedona  تطابق دهند به راحتی امکان پذیر نیست. به این دلیل که باید کنترلرها خود را از نظر سخت افزاری برای خواندن دیتا ها کاملا تغییر دهند.محصولات زیادی توسط توسعه دهندگان در حال تولید است که تحت محیط Sedona برنامه نویسی می‌شوند اما چنین کنترلر هایی با قابلیت Easy IO یک محصول بی سابقه در صنعت اتوماسیون ساختمان می‌باشد.

چرا Easy IO؟

مواردی که می توانیم به عنوان مزیت محصولات این شرکت نسبت به رقبا در نظر بگیریم این است که نرم افزار ارائه شده توسط این شرکت به صورت Open source بوده و امکان تغییر محیط گرافیکی در ان وجود دارد همچنین کنترلر  FG+آن دارای ۸ گیگ حافظه به صورتSD  است که امکان ذخیره سازی داده‌ها را به مدت ۱۰ سال دارد و همچنین با بهره‌گیری از ماژول‌های وایرلس تحت بستر IPمی‌توان به وسیله دستگاه‌هایی مانند Ipad به انها متصل شد.

همچنین محیط گرافیکی داشبورد  Easy IOاین امکان را می‌دهد کاربر با حداقل دانش فنی بتواند محیط گرافیکی کنترلر را با توجه به نیاز خود تغییر دهد. با توجه به شرایط و اوضاع سیاسی اقتصادی ایران ترجیح بر این است از نرم افزارهای لایه باز استفاده کنیم تا در برنامه نویسی تجهیزات هیچ خطری کارفرما را تهدید نکند.

به نظر شما اگرمحصولات این شرکت توسط یک شرکت داخلی وارد و عرضه شود تا چه اندازه می‌تواند موفق باشد؟

بله می‌تواند موفقیت آمیز باشد. در ایران کمتر شرکت‌هایی در صنعت اتوماسیون ساختمان فعال می‌باشند که دغدغه‌ی اصلی آن‌ها فروش کالا نیست و با هدف اجرا و تحویل قطعی پروژه و حتی نگهداری پروژه بعد از راه اندازی و تحویل قطعی پا به عرصه می‌گذارند. مایه مباهات است که مرکز کنترل ایران (مکا) پروژه‌های بسیار پیچیده و بیشماری را طی سالیان اخیر طراحی، تامین، اجرا و تحویل داده است و در نهایت بدون هیچ نگرانی امیدوار به ایجاد موج نو صنعت اتوماسیون ساختمان هستیم.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...