اصطلاحات BMS، خانه ی هوشمند، هوشمند سازی ساختمان و از این دست کلمات در ادبیات محاوره ای ایران معنی یکسانی دارند. چرا که در حال حاضر مشاوران املاک در پروژه های ساختمانی تعیین کننده ی نوع نیاز خریداران و تبلیغات نیاز محور هستند و متاسفانه از دانش لازم در این زمینه برخوردار نیستند. ما شاهد به کار بردن لغت BMS در کاربردهای Home Automation در زبان محاوره ای و مکالمات روز مره ی خیلی از فعالان این حوزه هستیم. پس در قدم اول به تفاوت های بین BMS و Home Automation می پردازیم و در مطالب آتی توضیحات جامع تری راجع به هر دو سیستم ارائه می دهیم.

BMS یا همان Building Management System به سیستم مدیریت یکپارچه ی ساختمان گفته می شود و می تواند شامل کنترل تهویه مطبوع ، اعلام و اطفا حریق، کنترل تردد، دوربین های مدار بسته، روشنایی و … باشد. این سیستم اطلاعات هر زون یا فضا را در یک سیستم جامع جمع آوری می کند و در اختیار یک سیستم مانیتورینگ و نظارت قرار می دهد. هدف اصلی این سیستم کاهش مصرف انرژی، افزایش ایمنی در مواقع حوادث و خطر و همچنین افزایش حفاظت از ساختمان و افزایش آسایش کاربران است.
امروزه در دنیا خانه ی هوشمند یا همان Smart Home به مجموعه ی تجهیزات و امکاناتی گفته می شود که باعث افزایش حفاظت از خانه و کاهش مصرف انرژی گردد. Home Automation بنا به تجهیزات و کارایی مختص یک فضای مجزاست و یکپارچه سازی بین تجهیزات یک فضا یا زون صورت می گیرد.

تفاوت های اصلی بین دو سیستم مدیریت ساختمان و خانه ی هوشمند به شرح زیر است:

۱- نحوه ی کاربری در BMS بسیار پیچیده است و نیاز به پرسنل آموزش دیده دارد در حالی که در خانه ی هوشمند مدیریت با مصرف کننده ی نهایی است که در نتیجه UI/UX و کاربری اپلیکیشن بسیار ساده تر می باشد.

۲- اغلب BMS را در پروژه های تجاری، بیمارستانی، داروسازی، مجتمع های عظیم اداری – مسکونی، مجتمع های صنعتی و خطوط تولید استفاده می کنند در حالی که بیشترین کاربری خانه هوشمند در پروژه های مسکونی می باشد. ( توجه داشته باشید که Smart Office نیز در پروژه های اداری استفاده می گردد.

۳- پروتکل های BMS همان پروتکل های استاندارد ساختمان از جمله BACnet ، LON و Modbus هستند. در حالیکه در خانه ی هوشمند از پروتکل های بی سیم و با عملیات اجرایی سیم کشی محدود استفاده می گردد.

۴- ماهیت یکپارچه سازی BMS مختص تمام فضاها، زون ها، طبقات و در مجموع سیستم جامع یک پروژه را شامل می گردد در حالیکه در خانه ی هوشمند یکپارچه سازی فقط مختص همان خانه، فضا یا زون می باشد.

۵- عملیات اجرایی BMS به مراتب پیچیده تر، نیازمند نقشه های مختلف مکانیکی و الکتریکی و نیروهای متخصص و آموزش دیده است که در طرف مقابل عملیات اجرایی تجهیزات خانه ی هوشمند از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست.

پدیده ای که امروز در ایران با آن مواجه ایم استفاده از لغت BMS است که منظور از آن Home Automation می باشد و در نهایت به موارد زیر ختم می شود:

• کنترل روشنایی
• کنترل دوربین های مدار بسته
• کنترل باز و بست در ورودی خانه
• استفاده از IOT جهت کنترل لوازم خانه

اصلی ترین هدف هوشمند سازی ساختمان که همان مدیریت مصرف انرژی است در سیستم های ارائه شده فراموش می گردد و در اکثر مواقع کنترل هوشمند و واقعی سیستم تهویه مطبوع که سهم بسزایی در مصرف انرژی دارد، فراموش می گردد و کنترل تهویه مطبوع در اکثر پروژه ها همان تعیین دمای طرح و خاموش و روشن کردن سیستم است.

در پایان تاکید می گردد توجه داشته باشیم Home Automation همان BMS نیست!

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...