ترموستات هانیول یکی از مهمترین و پر کاربردترین ابزارهای کنترلی در تاسیسات ساختمان برای تنظیم دمای هوا (دمای طرح داخل)  است. برای هوشمند سازی ساختمان و به منظور بهینه سازی عملکرد سیستم سرمایش و گرمایش و همچنین تهویه مطبوع باید از ترموستات های با کیفیت بهره گرفت.

در صورتی که بخواهیم ترموستات ها را براساس نحوه عملکردشان دسته بندی کنیم، بطور کلی به دو نوع زیر می رسیم:

ترموستات آنالوگ (الکترومکانیکی)

ترموستات دیجیتال (الکترونیکی)

مرکز کنترل ایران، نمایندگی هانیول در ایران، ارائه دهنده انواع ترموستات هانیول است. دسته بندی این محصولات شامل موارد زیر است:

ترموستات فن کویل هانیول

فن کویل از جمله تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ( واحد توزیع کننده ی حرارت و برودت) است که در انواع ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی به کار گرفته می شود. همچنین فن کویل ها کاربرد بسیاری در سیستم های تهویه مطبوع دارند.

 

فن کویل

ترموستات فن کویل را با ترموستات اتاقی یا ترموستات محیطی نیز می شناسند. از این ترموستات ها برای  فن کویل های سقفی و زمینی استفاده می شود.

نحوه عملکرد فن کویل

طرز کار فن کویل به این صورت است که آب سرد یا گرم ( سیال انتقال حرارت) را از واحد اصلی مانند چیلر یا بویلر دریافت کرده و از درون لوله های کویل فن کویل عبور می دهد و از طرفی فن/های درون دستگاه هوای بیرون را به داخل می مکد و از روی کویل عبور می دهد که در نتیجه ی آن هوا سرد یا گرم می شود.

نحوه کار ترموستات فن کویل

ترموستات می تواند فن های درون فن کویل را روشن یا خاموش کند یا به شیر کنترلی فرمان دهد و جریان آب را بر اساس بار فضا تنظیم نماید.

نقش ترموستات فن کویل در تنظیم دما و قطع و وصل جریان برای کاهش مصرف انرژی بسیار ضروری است. ترموستات دستگاه ارزان و به صرفه ای است که از هدررفت انرژی بطور چشمگیری جلوگیری می کند.

ترموستات فن کویل هانیول در انواع مختلف عرضه می شود و به فروش می رسد. این ترموستات ها هم برای تابستان و فصول گرم و هم برای زمستان و سرما کارایی دارند. در زیر به معرفی دو نوع دیجیتال و الکترومکانیکی (آنالوگ) آن می پردازیم.

ترموستات دیجیتال هانیول برای فن کویل

ترموستات دیجیتال هانیول در مدل های زیر توسط مرکز کنترل ایران ارائه شده است:

ترموستات دیجیتال هانیول سری TF428

ترموستات دیجیتال هانیول مدل O3 TF428DN

یکی از سری های پر فروش ترموستات هانیول، مدل TF428 آن است. این مدل ترموستات برای فن های سه سرعته در فن کویل های دو و چهار لوله با شیر کنترلی قطع و وصل طراحی شده است.

ویژگی ها و امکانات ترموستات دیجیتال هانیول سری TF48 مدل O3

ویژگی ها و امکانات ترموستات دیجیتال هانیول سری TF48 مدل O3

طراحی زیبا و مدرن

تنظیمات ذخیره انرژی اختیاری

صفحه نمایشگر با رابط کاربری ساده

صفحه نمایش ترموستات دیجیتال هانیول

تنظیم دما براساس واحد های  سلسیوس و فارنهایت

امکان انتخاب نمایش دمای اتاق یا دمای تعیین شده

انتخاب محدوده گرمایش و سرمایش

تایمر 12 ساعته

ذخیره زمان خاموش شدن و …

راهنمای کار با ترموستات دیجیتال هانیول

کلید روشن/خاموش

 O3 (TF428) ترموستات فن کویل هانیول سری

کاربرد کلید روشن/خاموش مشخص است. ترموستات هانیول در حالت خاموش تنها دمای محیط را نشان می دهد. در صورتی که این کلید را به مدت 3 ثانیه بفشارید، عملکرد تایمر ترموستات فعال می شود.

تایمر ترموستات

با استفاده از عملکرد تایمر امکان تعیین زمان خاموش شدن ترموستات هانیول در حداکثر 12 ساعت بعد وجود دارد.

تنظیم دور فن در ترموستات

تنظیم دور فن ترموستات دیجیتال هانیول

با استفاده از کلید عملکرد فن می توان فن را در حالت اتوماتیک یا بصورت دستی در سه حالت با دور کند، دور متوسط یا دور تند قرار داد. در صورتی که گزینه ی  اتوماتیک انتخاب شود، ترموستات هانیول با توجه به دمای اتاق و دمای نقطه تنظیم، سرعت فن را تعیین می کند.

انتخاب وضعیت سیستم در ترموستات

کلید تنظیم عملکرد برای انتخاب وضعیت سیستم فن کویل در حالت های سرمایش (Cool)، گرمایش (Heat)، تهویه (Vent) و عملکرد اتوماتیک (گرمایش و سرمایش در سیستم های چهار لوله) به کار می رود.

تنظیم حفاظت از یخ زدگی در ترموستات

عملکرد حفاظت یخ زدگی نیز زمانی قابلیت فعال شدن دارد که ترموستات در حالت گرمایش تنظیم شده باشد. در صورت فعالسازی این عملکرد و در صورتی که ترموستات خاموش باشد، زمانی که دمای اتاق به 6 درجه سانتیگراد برسد ترموستات روشن شده و تا رسیدن به دمای 8 درجه روشن می ماند.

نصب و تست ترموستات

نصب و تست ترموستات دیجیتال هانیول

پس از نصب ترموستات می توان با کلیدهای مربوطه تنظیمات مورد نظر را اعمال کرد.

بعد از انجام سیم بندی ترموستات برای اطمینان از درستی عملکرد آن می توان برای تست ترموستات از منوی تست وضعیت سیستم استفاده کرد.

کاتالوگ ترموستات هانیول مدل O3

دستورالعمل ترموستات سری TF428 مدل O3

 

ترموستات آنالوگ هانیول برای فن کویل (ترموستات الکترومکانیکی)

ترموستات الکترومکانیکی هانیول مدل XE70 T6373B1064

این سری از ترموستات های آنالوگ هانیول با کاربری ساده و قابلیت نصب آسان یکی از پر فروش ترین ترموستات های فن کویل است. ترموستات های آنالوگ هانیول برای کنترل قطع و وصلی  انواع شیرآلات، پمپ ‌ها، رله ‌ها، شیر و فن در فن کویل های سقفی، زمینی و … در بسیاری از تاسیسات حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع ساختمان ها به کار گرفته می شود.

کاربرد این ترموستات ها برای کنترل دمای محیط داخل، جلوگیری از یخ زدگی لوله‌ های آب در محیط‌ های باز و … است.

ترموستات های آنالوگ هانیول در مدل های زیر ارائه شده است:

امکانات و ویژگی های ترموستات آنالوگ هانیول سری T4360/T6360

ترموستات الکترومکانیکی هانیول مدل T4360/T6360 T6360A1004

سنسور با دیافراگم دوگانه این ترموستات، کنترل و تنظیم دما را برای کاربردهای مختلف تضمین می کند.

طراحی زیبای این ترموستات باعث می شود تا برای استفاده در خانه مناسب باشد.

قابلیت پیش بینی دما در صورت نیاز

دامنه تنظیم دما: 10 تا 30 درجه سانتی گراد

قابلیت نصب بر روی دیوار یا جعبه تقسیم

بدون نیاز به سیم کشی زمینی

دارای لامپ کوچک نمایشگر

تغذیه برق: ۲۳۰ ولت متناوب

نحوه نصب ترموستات آنالوگ هانیول سری T4360/T6360

نصب ترموستات های دیجیتال و آنالوگ باید توسط کارشناس آموزش دیده انجام شود. همچنین توجه داشته باشید که هنگام نصب ترموستات محیطی، جریان برق را قطع کنید.

محل نصب ترموستات

ترموستات آنالوگ هانیول برای کنترل دمای سیستم تهویه مطبوع است، بنابراین باید در محلی نصب شود که گردش هوا به خوبی انجام گیرد. ارتفاع نصب نیر معمولا یک و نیم متر بالاتر از سطح کف تمام شده است.

ترموستات دیواری نباید در محلی نصب شود که نزدیک به هوای گرم یا سرد ناشی از لوله های آب یا گرمای خورشید و لوازم خانگی باشد.

نصب ترموستات آنالوگ

ترموستات هانیول باید مستقیما بر روی دیوار یا جعبه تقسیم نصب گردد. در تصویر زیر نصب ترموستات به هر دو صورت نشان داده شده است.

نصب ترموستات آنالوگ هانیول

سیم کشی ترموستات آنالوگ

دسترسی به سیم کشی استاندارد از طریق یک سوراخ در پایه ترموستات هانیول در کنار لبه ی بالایی آن امکانپذیر است.

4 مفصل (2 تا در بالا و 2 تا در کنار) بر روی پوشش ترموستات برای نیازمندی های سیم کشی سطحی تعبیه شده است.

 

کاتالوگ ترموستات هانیول سری T4360/T6360

ترموستات گرمایش از کف هانیول

ترموستات گرمایش از کف هانیول مدل TH228WPN

یکی از سیستم های متداول در اجرای هوشمند سازی ساختمان، سیستم گرمایش از کف است. اجرای گرمایش از کف علاوه بر کاهش مصرف انرژی، باعث آسایش و رفاه بیشتر ساکنان خانه نیز می شود.

یکی از انواع سیستم های گرمایش از کف، گرمایش با آب گرم است. در این روش شبکه ای از لوله های آب زیر کف خانه نصب می شوند. با عبور جریان آب گرم از این لوله ها، فضای خانه به درجه حرارت مطلوب می رسد.

توجه داشته باشید که قبل از ورود به مبحث تجهیزات کنترلی، طراحی و اجرای سیستم گرمایش از کف باید به گونه ای باشد که زون بندی و لوپ های جداگانه و کلکتور های مشخص و مجزایی جهت کنترل بهینه ی دما تعبیه شده باشد.

نحوه عملکرد ترموستات گرمایش از کف

پس از حس دمای داخل با توجه به نقطه تنظیم دما، این ترموستات به شیر های کنترل کلکتور گرمایش فرمان داده و با باز و بست جریان آب گرم، دمای داخل تنظیم می گردد.

برای کنترل دمای سیستم گرمایش از کف ، نیاز به ترموستات مختص به این سیستم وجود دارد. ترموستات گرمایش از کف هانیول مدل TH228WPN با پنل دیجیتال توسط مرکز کنترل ایران با قیمت مناسب به فروش می رسد.

ویژگی های ترموستات هانیول مدل TH228WPN

دارای صفحه نمایش دیجیتال

کنترل PI با خروجی قطع و وصلی شیر، ظرفیت کلید 1 آمپر

حالت صرفه جویی در مصرف انرژی

دکمه های افزایش و کاهش نقطه تنظیم دما، خاموش/روشن و تغییر حالت (مد) های عملکرد

دامنه تنظیم دما: 10 تا 32 درجه سانتی گراد

نوع نصب: نصب مستقیم بر روی قوطی برق سایز 86

تغذیه برق: 230 ولت متناوب

تنظیم دما

ذخیره تنظیمات هنگام قطع برق

خرید و قیمت انواع ترموستات

برای اطلاع از مشخصات ترموستات های مختلف هانیول، می توانید محصولات موجود در فروشگاه را مشاهده کنید. همچنین برای ارائه مشاوره خرید و اطلاع از قیمت ترموستات ها و سایر محصولات ارائه شده در سایت مرکز کنترل ایران، می توانید با مرکز تماس شرکت به شماره 02157859 تماس حاصل نمایید.