معمولاً سازمان خدمات بیمارستانی از صلاحیت بالاتری برخوردار است و دانش بیشتری در مورد سیستم اتوماسیون ساختمان خودشان نسبت به سازمانهای خدماتی برای ادارات و اماکن مسکونی دارد. معمولاً پرسنل خدماتی با صلاحیت در کلیه سیستم های جداگانه مانند آسانسور، برق، HVAC و غیره وجود دارند. داشتن پرسنلی با مهارت کنترل نسبتاً بالا نیز متداول است. آنچه معمولاً فاقد آن هستیم در اختیار داشتن فردی با شایستگی یکپارچه کردن سیستم ها است. برای کار در سیستم های اتوماسیون ساختمان که به این صلاحیت احتیاج دارند، سازمان های خدماتی معمولاً به خرید این خدمات وابسته هستند. از آن جا که بخش بزرگی از سیستم ها آنقدر پیچیده هستند که فقط پیمانکار کنترل می تواند در آن ها کارآمد باشد، سازمان خدمات کم و بیش به یک یا چند نفر برای این خدمات محدود می شوند.

سه اقدام وجود دارد که می تواند یک سازمان خدماتی را به افراد کمتری  محتاج کند.

 • سیستم هایی طراحی کنید که برای پی بردن به آن ها نیاز به تلاش زیادی ندارند.
 • خواستار مستندات كافي از سيستم باشید .
 • تقاضای کپی هایی از منبع کد استفاده شده در نرم افزار را داشته باشید.

این دو نکته اخیر به دلایلی اغلب در بسیاری از پروژه ها وجود ندارد. اول از همه، پیمانکاران می توانند از عدم ارائه اسناد و کد منبع بهره مند شوند و از این رو چندان حاضر به تهیه کد منبع برای محصولات خود نیستند. تهیه اسناد و مدارک معمولاً انجام می شوند و دست به دست می شوند، اما برای سیستم های پیچیده راه حل های پیش فرض، راه حل ها و اصلاحات بسیاری وجود دارد که به میزان نا کافی مستند سازی شده اند و اگر شخص دیگری بخواهد به سیستم پی ببرد نیاز به تلاش زیادی نسبت به سازنده خواهد داشت.

7 دستورالعمل های مربوط به سیستم های اتوماسیون ساختمان با نیازهای پیچیده

بهره برداری از سیستم اتوماسیون ساختمان

این فصل حاوی دستورالعمل های مفید در هنگام طراحی، تهیه و مدیریت سیستم های اتوماسیون ساختمان با نیازهای پیچیده است. آن ها با توجه به الزامات ساخت بیمارستانی توسعه یافته اند، اما بسیاری از آن ها عمومی هستند و برای سیستم های دیگر با نیازهای کم و بیش پیچیده کاربرد دارند. دستورالعمل ها براساس نتیجه گیری از فصل های 4 تا 6 است و سازندگان می توانند نظرات خود را در پروژه ایفا کنند.

 • از یک سطح ادغام قانونی استفاده کنید

برای بسیاری از کاربردها سطح ادغام کمتر کافی است. بنابراین یک راه حل ساده ممکن انتخاب کنید که عملکرد مورد نظر را برآورده کند. به عنوان مثال کنترل محلی ساده روشنایی توسط ترمینال کارت دسترسی به جای سیستم کنترل روشنایی پیشرفته تر با کنترل از راه دور و غیره.

 • راه حل ها، محصولات و پروتکل هایی را انتخاب کنید که صلاحیت گسترده ای برای آن وجود دارد

این امر باعث می شود تا سیستم برای خدمات و اصلاحات به افراد و شرکت های معدودی وابسته نباشد. به عنوان مثال از یک پروتکل در شبکه اصلی استفاده کنید و شبکه ها و دستگاه های ثانویه که پروتکل های بومی دیگری را از طریق دروازه ها دارند، متصل کنید. این ممکن است یک هزینه سرمایه گذاری بالاتر از راه حل های دیگر با درایورها یا OPC باشد، اما سیستم دارای فهم ساده تر خواهد بود و پیدا کردن پرسنل خدماتی شایسته آسان تر می باشد.

 • واحدهای کنترلی را انتخاب کنید که بتوانند تغییرات احتمالی که در آینده ممکن است لازم باشد را انجام دهند

در یک محیط بیمارستان، این عملیات در معرض تغییر است و سیستم های خدمات ساختمان نیز به همین ترتیب می باشند. بنابراین کنترلرهایی که قابل برنامه ریزی مجدد، اصلاح و گسترش هستند، غالباً راه حل خوبی است. از طرف دیگر، برای سیستم هایی که مشروط به تغییر در آینده نیستند، راه حل یک واحد مستقل با کنترل یکپارچه می تواند در هزینه ها صرفه جویی کند.

 • زیرساخت های ارتباطی برای شبکه اصلی را با LAN معمولی به اشتراک بگذارید

با این اجرا می توان هزینه های کلان سرمایه گذاری را ذخیره کرد و امروز هیچ محدودیت فنی شهرداری برای اجرای این کار به روش ایمن وجود ندارد. فقط زیرساخت های ارتباطی با خواسته های ویژه باید از هم جدا شوند، به عنوان مثال کابل های ضد حریق برای اعلام حریق.

 • برای پرسنل خدماتی که در ساختمان کار می کنند سیستمی که بیش از حد پیچیده است، ایجاد نکنید

صلاحیت پرسنل خدماتی در بیمارستان ها به طور کلی نسبت به بسیاری از جاهای دیگر بالاتر است، اما محدودیت های خود را اغلب در مورد یکپارچگی دارد. در صورت امکان، پرسنل را در طراحی سیستم های جدید مشارکت دهید. آن ها غالباً از این که چه سیستم هایی مناسب و قابل اطمینان در عملیات روزمره یک ساختمان هستند، آگاهی خوبی دارند.

 • در مراحل اولیه طراحی، مشاوران کنترل و نظارت را مشارکت دهید

در بسیاری موارد، این فقط یک انتقال ساده است، از مشاوران طراحی سیستم هایی که باید کنترل شوند. این مشاوران غالباً دانش کمی در مورد کنترل و نظارت دارند. با استفاده از قبل مشاوران کنترل و نظارت، راه حل های بهتری می توان به جای تلاش برای رفع راه حل های بدتر با نتایج ناخوشایند کسب کرد.

 • از یک پیمانکار کنترل برای کلیه سیستم ها استفاده کنید که سطح بالایی از ادغام با یکدیگر دارند

هنوز هم تأمین کنندگان مختلفی از قطعات وجود دارد اما فقط یک پیمانکار باید برنامه نویسی را انجام دهد. این امر احتمال بد عمل کردن سیستم ها را کاهش می دهد و در صورت بروز آن ها، در اختیار داشتن مسئول ساده تر خواهد بود.

 • یک هماهنگ کننده برای سیستم اتوماسیون ساختمان تعیین کنید

این امر به ویژه برای پروژه هایی که بسیاری از پیمانکاران را درگیر می کند بسیار مهم است و به سطح بالاتری از ادغام نیاز دارد. مهمترین مزیت این است که می توان مشکلات را زودتر پیدا کرد و از بروز اختلاف بر سر مسئولیت ها جلوگیری کرد.

 • آزمایش هماهنگ کننده سیستم اتوماسیون ساختمان را انجام دهید

این ایده خوبی است که همه پیمانکاران یک آزمایش هماهنگ را برای پیدا کردن خطاها و اطمینان از عملکرد یک سیستم قبل از بهره‌برداری انجام دهند. این مسئولیت می تواند بر عهده هماهنگ كننده در پاراگراف قبلی باشد.

 • دسترسی مطمئن به کد منبع

در صورت امکان، کپی هایی از کد منبع را درخواست کنید. از آن جا که بسیاری از شرکت ها با ارائه راه حل های خود بسیار سخت گیر هستند، این اغلب ممکن نیست. برای اطمینان از دسترسی به کدهای منبع در صورت اتمام خدمات دهی تأمین کننده، ایده خوبی است که یک قرارداد بنویسید با بیان اینکه، یک نسخه از کد منبع باید در یک صندوق امانات ذخیره شود که مشتری در صورت اتمام خدمات دهی تأمین کننده امکان دسترسی به آن را بدست آورد.