اینترنت اشیا آمده است تا جهانی را که می شناسیم تغییر دهد. اتومبیل های هوشمند، خانه های هوشمند، شهرهای هوشمند و هر آن چه که اطراف ما وجود دارد می تواند توسط اینترنت اشیا به یک دستگاه هوشمند تبدیل شود. اینترنت اشیا یک عامل  برای محبوبیت تکنولوژی خواهد بود. اینترنت اشیا آماده است تا رونق بزرگی در بازار کسب و کار پدید آورد. با این حال، عدم وجود مهارت، بزرگ‌ترین مانع برای شرکت ‌هایی است که به دنبال اجرای این فن‌آوری هستند. چرا که برای نقش های تعریف شده ی این فناوری باید آمادگی صنعتی لازم را داشته باشند.

اینترنت اشیاء

در این مطلب خواهیم گفت اینترنت اشیا چیست، چه کاربردهایی دارد و چگونه باید امنیت آن را حفظ کرد.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا شبکه ای از وسایلی است که می‌توانند داده‌ ها را بدون هیچ گونه دخالت انسانی بر روی اینترنت ذخیره، تجمیع و انتقال دهند.

چه چیزی موجودات زنده را زنده نگه می دارد؟ آن ها چگونه می توانند با یکدیگر احساس و ارتباط داشته باشند؟ حالا تصور کنید اشیا بی جان بدون دخالت انسان بتوانند احساس و با یکدیگر تعامل داشته باشند. این مفهومی کامل از  اینترنت اشیاست.

اینترنت اشیا

تکامل اینترنت

پس از درک مفهوم کلی اینترنت اشیا، نگاهی به تکامل اینترنت می اندازیم.

پیش از اینترنت

 

پیش از اینترنت

در دوران قبل از اینترنت، ارتباط افراد با یکدیگر اغلب از طریق تلفن ثابت و موبایل بوده است.

 

 

ظهور اینترنت

ظهور اینترنت

با ظهور اینترنت، دنیا به یکباره متحول شد. حال ما می توانیم تمامی اطلاعات مهم و اساسی را بین کشورها و  قاره ها تنها با کلیک بر روی یک دکمه به اشتراک بگذاریم.

 

 

اینترنت مردم

اینترنت مردم

پس از ابداع وبلاگ نویسی، رسانه های اجتماعی محبوبیت فروانی بین مردم بدست آوردند. از جمله می توان به سایت های MySpace و لینکدین که در سال ۲۰۰۰ محبوبیت ویژه ای داشتند اشاره کرد. همچنین یوتیوب در سال ۲۰۰۵ پا به عرصه گذاشت و  برای مردم راهی کاملا جدید به منظور برقراری ارتباط و اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر در فواصل دور فراهم کرد.

 

 

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

تقریبا امروزه تمام داده های موجود در اینترنت ابتدا توسط انسان ها ایجاد و ارائه شده است. مسئله این است که انسان ها از لحاظ زمان، توجه و دقت محدودیت دارند. یعنی آن ها در ثبت داده های مربوط به چیزهای دنیای واقعی خوب عمل نمی کنند. بنابراین اگر ما کامپیوترهایی داشته باشیم که همه چیز را می دانستند و در مورد اشیاء اطلاعات داشتند،  می توانیم بدون کمک انسانی از داده ها استفاده کنیم. همچنین قادر خواهیم بود هر چیزی را ثبت و شمارش کنیم. در نتیجه می توانیم از  اتلاف منابع، ضرر و زیان و هزینه ها به صورت چشم گیری کم کنیم و این همان چیزی است که اینترنت اشیاء ایجاد کرده است.

 

معماری اینترنت اشیا

معماری اینترنت اشیا 

پس دریافتیم که اینترنت اشیا صرفا به معنی دستگاه های مصرفی متصل به اینترنت نیست. در حقیقت اینترنت اشیاء فن آوری است که قادر است سیستم هایی را با قابلیت حس کردن و واکنش به محرک های واقعی دنیا بدون دخالت انسان ایجاد کند. بنابراین باید جریان فرآیندی را برای یک چارچوب مشخص توسعه داد که بر روی آن راه حل های اینترنت اشیا ایجاد شوند. معماری اینترنت اشیا به طور کلی شامل ۴ سطح مختلف است:

سنسورها و عملگرها

 

 

 

 

سطح ۱: سنسورها/عملگرها

شیئی که در چارچوب “اینترنت اشیاء” قرار دارد باید به سنسورها و عملگرها مجهز شود تا توانایی انتشار، پذیرش و پردازش سیگنال ها را بدست آورد.

 

 

 

سیستم های اکتساب داده

 

 

سطح ۲: سیستم های اکتساب داده

داده های بدست آمده از سنسورها ابتدا به فرم آنالوگ هستند که نیاز به تجمیع و تبدیل به جریان های دیجیتال برای پردازش بیشتر دارند. سیستم های اکتساب داده این داده های تجمیع شده و توابع تبدیل را هندل می کنند.

 

 

تجزیه و تحلیل لبه

 

 

 

سطح ۳: تجزیه و تحلیل لبه (Edge Analytics)

 این مرحله از  اینترنت اشیاء جایی است که داده های دیجیتالی شده و جمع آوری شده را که نیاز به پردازش بیشتر دارند، قبل از ورود به دیتاسنتر به آنجا ارسال می شوند.

 

 

 

تجزیه و تحلیل ابری

 

 

 

سطح ۴: تجزیه و تحلیل ابری

در آخرین سطح ار اینترنت چیزها، داده هایی که به پردازش عمیق تر نیاز دارند به دیتاسنترهای فیزیکی یا سیستم های ابری فرستاده می شوند.

 

 

 

 

 

کاربردهای اینترنت اشیا

مدیریت حوادث طبیعی با اینترنت اشیا

مدیریت حوادث طبیعی با اینترنت اشیا

پلتفرم اینترنت اشیاء می تواند برای جمع آوری داده های مربوط به یک مکان جغرافیایی خاص با استفاده از ابزارهای نظارت از راه دور و انجام تجزیه و تحلیل به کار گرفته شود تا هشدارهای مربوط به یک فاجعه زودتر اعلام شود.

بهداشت و درمان بهتر با اینترنت اشیا

بهداشت و درمان با اینترنت اشیا

اینترنت اشیاء می تواند تاثیر عمده ای بر پایش سلامت از راه دور داشته باشد. حتی اگر بیمار در حال حرکت باشد، علائم حیاتی او را می توان به طور مداوم با کمک پلتفرم اینترنت اشیا به پزشکان ارسال کرد.

کشاورزی هوشمند با اینترنت اشیا

کشاورزی هوشمند با اینترنت اشیا

آبیاری زمین های کشاورزی را می توان با کمک اینترنت اشیاء اتوماتیک کرد. برای این کار از مجموعه ای از حسگرهای نور، رطوبت و دما می توان به طور مداوم  برای نظارت بر شرایط استفاده نمود.

مدیریت هوشمند انرژی با اینترنت اشیا

مدیریت هوشمند انرژی با اینترنت اشیا

با شبکه های هوشمند توزیع انرژی می توان مصرف انرژی را بهینه کرد. این شبکه ها همچنین داده ها را بصورت بلادرنگ جمع آوری می کنند که به توزیع موثر برق و همچنین کاهش قطعی های برق کمک می کند.

کنترل آلودگی با اینترنت اشیا

کنترل آلودگی با اینترنت اشیا

پلتفرم اینترنت اشیاء کمک می کند تا به طور مداوم بر کیفیت هوا و کیفیت آب نظارت داشته باشیم. این داده ها برای تجزیه و تحلیل بیشتر به ابر ارسال می شوند تا یک اقدام مناسب برای کنترل آلودگی انجام گیرد.

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...